Interiérový design nabízí nepřeberné množství designových možností. Při volbě konkrétního stylu je však omezují určitá pravidla a diktují řešení. Interiérové styly se řídí specifickými pravidly týkajícími se použití materiálů, textur, tvarů, barev, doplňků a dalších prvků. Patří sem větší tvarová jednoduchost nebo bohatší uspořádání, někdy větší orientace na praktické hledisko nebo vizuální efekt a často i jejich šikovnou kombinaci. Jedním ze stále populárnějších a módnějších trendů tohoto druhu je v posledních letech japonský styl. Co to je, čím se vyznačuje a jak by měl být takový interiér zařízen?

Interiéry v Japandi stylu

Někdy se v interiérovém designu používají různé trendy. Nejznámějším z nich je eklektický styl. Vyznačuje se odvahou, přehledností a promyšleným chaosem. Vyžaduje schopnost kombinovat několik stylů. Pro ty, kteří se toho bojí a dávají přednost klidným interiérům, jsou řešením variace eklekticismu nebo jeho skromnější sestry kombinující dva trendy. Mají specifická pravidla a poměrně výrazné názvy, které se vztahují k oběma.

Co je Japandi styl a co mají Japonsko a Skandinávie společného?

Skandinávský styl, který je již mnoho let velmi oblíbený, se někdy používá v různých úpravách. Známé jsou dvě takové kombinace, scandi boho a japandi. Slovo scandi je zkratkou slova skandinávský. V kombinaci se slovem japan vznikla zkratka s půvabným zvukem japandi. Jedná se o spojení prvků japonského a skandinávského stylu.

Přesněji řečeno, spojuje objevování krásy v jednoduchosti a nedokonalosti japonské filozofie wabi-sabi s vytvářením atmosféry pohody a tepla dánského stylu hygge. Je však jedinečný a má svou vlastní nenapodobitelnou atmosféru.

Přestože Japonsko a Skandinávii dělí půl světa, zcela odlišná mentalita, kultura a historie, ukazuje se, že je možné z toho čerpat a spojit mnoho prvků do jednoho trendu. Japonský styl je jedinečným spojením Východu a Západu. Odlišná, ale vzájemně se doplňující estetika čerpá to nejlepší z obou světů. Ukazuje, že mají společného více, než by se mohlo zdát. Důležitá je symetrie a harmonické prolínání, protože jedním z nejdůležitějších prvků, které japonský styl odlišují, je snaha o harmonii.

Odkud pochází nový trend?

Jedná se o poměrně nový designový trend, který si získal popularitu v poslední době a největšího rozkvětu dosáhl v roce 2018. Je však důsledkem vztahů mezi Dánskem a Japonskem, které trvají již přibližně 150 let. Dánští tvůrci a designéři tehdy začali jezdit do Japonska hledat novou inspiraci. Tam objevili japonské řemeslné umění a lásku k přírodě, která je oceňována i ve Skandinávii. V důsledku sdílení podobných hodnot vznikl trend a tak se zrodil japonský styl, který spojuje kulturní vazby.

Přestože nemá dlouhou historii, jeho obliba po celém světě neustále roste. Své příznivce si získal mezi milovníky jednoduchosti, minimalistického přístupu k prostoru, harmonie a přírodních materiálů. Tato jedinečná estetika přes svou jednoduchost nabízí také elegantní design a interiéry vedoucí ke klidu a relaxaci. Prvky obou stylů se používají k vytvoření klidného a nenápadného uspořádání, které je pro interiéry v japonském stylu charakteristické.

Je třeba dodat, že japandi je mnohem víc než jen módní trend. Je to filozofie a životní styl, který podporuje vysoce funkční a estetický, ale i vědomý a udržitelný přístup k designu a prostoru kolem nás.

Japonský minimalismus a skandinávská útulnost

Styl japandi kombinuje skandinávské a japonské minimalistické formy. Je to hřejivá, ale praktická skandinávská estetika s japonskou estetikou designu a přístupem k interiéru, severská funkčnost a láska ke světlým, vzdušným prostorům a využívání přírodních prvků a dánská snaha o komfort, pohodlí a útulnost. Je to japonský smysl pro detail, záliba v jednoduchosti, syrové kráse, čistých liniích a asketických formách, organických a často nedokonalých prvcích - východní úcta k pokoře a životu v souladu s přírodou.

Některé z těchto vlastností lze pozorovat jak v trendech, tak i v kulturách a vnímání okolního světa. V interiérech v japonském stylu najdeme mnoho podobností v přístupu k designu, v úloze uspořádání a v designu. Ačkoli je většina prvků zdánlivě odlišná, dohromady vytvářejí novou kvalitu interiérového designu a životního stylu. Tyto dva trendy spolu tak dobře fungují, protože sdílejí pro obě země typickou oddanost přírodě, minimalismu a jednoduchosti.

Umírněnost, klid a harmonie v prostoru

Výsledkem této jedinečné fúze, kterou je japonský styl, jsou světlé interiéry plné světla, přírodních textur a jemných barev. Obsahují jak funkční prvky, tak i hřejivý a útulný prostor, který je místem pro relaxaci a odpočinek.

Jsou bez zbytečných prvků, nadměrných dekorativních detailů a křiklavých barev. Tím se prostor opticky zklidní a navodí se atmosféra klidu, atmosféra místnosti se stane ucelenější a jednotnější.

V těchto interiérech se snoubí funkčnost, symetrie a minimalismus s důrazem na nejmenší detaily. Každý prvek zde má nejen své místo, ale také svou funkci. Jedná se o uspořádání s umírněností, která vytváří dojem prostornosti - na jedné straně krásné, na druhé praktické. Jde o autentické interiéry s charakterem a jedinečnou atmosférou, v nichž převládá přesvědčení, že méně je více. To je totiž podstatou japonského stylu.

Jaký je Japandi styl?

V japonském stylu převládají geometrické tvary, rovné a oblé linie a jemná jednoduchost, tj. tvarová úspornost. Objevují se přírodní materiály a textury a tlumená paleta barev. Používají se materiály jako dřevo, ratan, mořská tráva, proutí a bambus, dále látky jako len, vlna a bavlna. Barevnost je neutrální, vyvážená a v tlumených odstínech spojených s přírodou. Pouze nejnutnější nábytek je zpravidla nízký. Používá se také málo dekorativních prvků; pokud už, tak z přírodních materiálů a textur. Dobře se uplatní botanické doplňky a rostliny v květináčích.

Přírodní materiály

Interiéry v japonském stylu by měly být dobře osvětlené, aby vynikl celkový design a přirozená krása materiálů, které skandinávská i japonská filozofie respektuje. Takové prostory jsou vřelé a příjemné. Ačkoli jsou jednoduché, nejsou vůbec strohé a chladné, protože jsou plné světla, tlumených barev a přírodních materiálů, které do interiéru vnášejí přírodu. Všechny tyto prvky mají do prostoru vnést klid a útulnost. Minimalistický a funkční design a estetika přírodních materiálů by měly podporovat blízkost k přírodě, klid a relaxaci a poskytovat pocit vnitřního klidu. Měly by umožnit soustředit se na jednoduchost a eleganci, ale zároveň by měly být zázemím pro relaxaci.

Interiéry v japonském stylu - jaká zrcadla zvolit?

Protože interiéry v japonském stylu by měly být světlé a dobře osvětlené, hrají zrcadla důležitou roli. Jak všichni víme, světlo, ať už přirozené, nebo umělé, se od jejich povrchu odráží, což interiér dále rozjasňuje a dodává mu jedinečný lesk. Důležitý je tvar a design zrcadla a rámy by měly dodržovat pravidla tohoto typu uspořádání. Zrcadla v japonském stylu by měla být jednoduchá, bez zbytečných prvků. Které z nich se k sobě hodí? Zde je několik příkladů.

Obdélníkové zrcadlo ve zlatém, ale minimalistickém rámu bude v tomto trendu dobře fungovat.

Oválné zrcadlo s jednoduchým rámem rovněž ladí s liniemi, které tomuto stylu dominují.

Jemné LED podsvícení kulatého zrcadla dobře ladí s pastelovými barvami.

Zrcadlo s organickým tvarem se skvěle hodí k hledání inspirace v přírodě.

Sečteno a podtrženo - pro koho je Japandi styl určen?

Japonský styl je ideální pro každého, kdo hledá harmonii a klid v každodenním životě i ve svém prostoru, vizuálně uklizený a funkční prostor pro každodenní použití - prostor, v němž lze relaxovat, odpočívat a uklidňovat smysly, obklopený přírodními prvky a estetickými detaily. Jedná se o interiéry, které vyzařují jemnou eleganci bez přebytečných prvků. Upoutají pozornost, ale nevnucují se. Jsou kvintesencí krásy, symetrie a harmonie, stejně jako klidu a jednoduché, minimalistické skromnosti.

Doporučená zrcadla ve stylu Japandi:

Zprávy:

Komentáře (0)

V tuto chvíli bez připomínek.

Nový komentář

Reagujete na komentář

Product added to compare.