- Zprávy
- 3 má rád
- 453 návštěvy
- 0 komentáře

Interiérový design nabízí nepřeberné množství designových možností. Při volbě konkrétního stylu je však omezují určitá pravidla a diktují řešení. Interiérové styly se řídí specifickými pravidly týkajícími se použití materiálů, textur, tvarů, barev, doplňků a dalších prvků. Patří sem větší tvarová jednoduchost nebo bohatší uspořádání, někdy větší orientace na praktické hledisko nebo vizuální efekt a často i jejich šikovnou kombinaci. Jedním ze stále populárnějších a módnějších trendů tohoto druhu je v posledních letech japonský styl. Co to je, čím se vyznačuje a jak by měl být takový interiér zařízen?
Interiéry v Japandi stylu
Někdy se v interiérovém designu používají různé trendy. Nejznámějším z nich je eklektický styl. Vyznačuje se odvahou, přehledností a promyšleným chaosem. Vyžaduje schopnost kombinovat několik stylů. Pro ty, kteří se toho bojí a dávají přednost klidným interiérům, jsou řešením variace eklekticismu nebo jeho skromnější sestry kombinující dva trendy. Mají specifická pravidla a poměrně výrazné názvy, které se vztahují k oběma.
Co je Japandi styl a co mají Japonsko a Skandinávie společného?
Skandinávský styl, který je již mnoho let velmi oblíbený, se někdy používá v různých úpravách. Známé jsou dvě takové kombinace, scandi boho a japandi. Slovo scandi je zkratkou slova skandinávský. V kombinaci se slovem japan vznikla zkratka s půvabným zvukem japandi. Jedná se o spojení prvků japonského a skandinávského stylu.
Přesněji řečeno, spojuje objevování krásy v jednoduchosti a nedokonalosti japonské filozofie wabi-sabi s vytvářením atmosféry pohody a tepla dánského stylu hygge. Je však jedinečný a má svou vlastní nenapodobitelnou atmosféru.
Přestože Japonsko a Skandinávii dělí půl světa, zcela odlišná mentalita, kultura a historie, ukazuje se, že je možné z toho čerpat a spojit mnoho prvků do jednoho trendu. Japonský styl je jedinečným spojením Východu a Západu. Odlišná, ale vzájemně se doplňující estetika čerpá to nejlepší z obou světů. Ukazuje, že mají společného více, než by se mohlo zdát. Důležitá je symetrie a harmonické prolínání, protože jedním z nejdůležitějších prvků, které japonský styl odlišují, je snaha o harmonii.
Odkud pochází nový trend?
Jedná se o poměrně nový designový trend, který si získal popularitu v poslední době a největšího rozkvětu dosáhl v roce 2018. Je však důsledkem vztahů mezi Dánskem a Japonskem, které trvají již přibližně 150 let. Dánští tvůrci a designéři tehdy začali jezdit do Japonska hledat novou inspiraci. Tam objevili japonské řemeslné umění a lásku k přírodě, která je oceňována i ve Skandinávii. V důsledku sdílení podobných hodnot vznikl trend a tak se zrodil japonský styl, který spojuje kulturní vazby.
Přestože nemá dlouhou historii, jeho obliba po celém světě neustále roste. Své příznivce si získal mezi milovníky jednoduchosti, minimalistického přístupu k prostoru, harmonie a přírodních materiálů. Tato jedinečná estetika přes svou jednoduchost nabízí také elegantní design a interiéry vedoucí ke klidu a relaxaci. Prvky obou stylů se používají k vytvoření klidného a nenápadného uspořádání, které je pro interiéry v japonském stylu charakteristické.
Je třeba dodat, že japandi je mnohem víc než jen módní trend. Je to filozofie a životní styl, který podporuje vysoce funkční a estetický, ale i vědomý a udržitelný přístup k designu a prostoru kolem nás.
Japonský minimalismus a skandinávská útulnost
Styl japandi kombinuje skandinávské a japonské minimalistické formy. Je to hřejivá, ale praktická skandinávská estetika s japonskou estetikou designu a přístupem k interiéru, severská funkčnost a láska ke světlým, vzdušným prostorům a využívání přírodních prvků a dánská snaha o komfort, pohodlí a útulnost. Je to japonský smysl pro detail, záliba v jednoduchosti, syrové kráse, čistých liniích a asketických formách, organických a často nedokonalých prvcích - východní úcta k pokoře a životu v souladu s přírodou.
Některé z těchto vlastností lze pozorovat jak v trendech, tak i v kulturách a vnímání okolního světa. V interiérech v japonském stylu najdeme mnoho podobností v přístupu k designu, v úloze uspořádání a v designu. Ačkoli je většina prvků zdánlivě odlišná, dohromady vytvářejí novou kvalitu interiérového designu a životního stylu. Tyto dva trendy spolu tak dobře fungují, protože sdílejí pro obě země typickou oddanost přírodě, minimalismu a jednoduchosti.
Umírněnost, klid a harmonie v prostoru
Výsledkem této jedinečné fúze, kterou je japonský styl, jsou světlé interiéry plné světla, přírodních textur a jemných barev. Obsahují jak funkční prvky, tak i hřejivý a útulný prostor, který je místem pro relaxaci a odpočinek.
Jsou bez zbytečných prvků, nadměrných dekorativních detailů a křiklavých barev. Tím se prostor opticky zklidní a navodí se atmosféra klidu, atmosféra místnosti se stane ucelenější a jednotnější.

V těchto interiérech se snoubí funkčnost, symetrie a minimalismus s důrazem na nejmenší detaily. Každý prvek zde má nejen své místo, ale také svou funkci. Jedná se o uspořádání s umírněností, která vytváří dojem prostornosti - na jedné straně krásné, na druhé praktické. Jde o autentické interiéry s charakterem a jedinečnou atmosférou, v nichž převládá přesvědčení, že méně je více. To je totiž podstatou japonského stylu.
Jaký je Japandi styl?
V japonském stylu převládají geometrické tvary, rovné a oblé linie a jemná jednoduchost, tj. tvarová úspornost. Objevují se přírodní materiály a textury a tlumená paleta barev. Používají se materiály jako dřevo, ratan, mořská tráva, proutí a bambus, dále látky jako len, vlna a bavlna. Barevnost je neutrální, vyvážená a v tlumených odstínech spojených s přírodou. Pouze nejnutnější nábytek je zpravidla nízký. Používá se také málo dekorativních prvků; pokud už, tak z přírodních materiálů a textur. Dobře se uplatní botanické doplňky a rostliny v květináčích.

Přírodní materiály
Interiéry v japonském stylu by měly být dobře osvětlené, aby vynikl celkový design a přirozená krása materiálů, které skandinávská i japonská filozofie respektuje. Takové prostory jsou vřelé a příjemné. Ačkoli jsou jednoduché, nejsou vůbec strohé a chladné, protože jsou plné světla, tlumených barev a přírodních materiálů, které do interiéru vnášejí přírodu. Všechny tyto prvky mají do prostoru vnést klid a útulnost. Minimalistický a funkční design a estetika přírodních materiálů by měly podporovat blízkost k přírodě, klid a relaxaci a poskytovat pocit vnitřního klidu. Měly by umožnit soustředit se na jednoduchost a eleganci, ale zároveň by měly být zázemím pro relaxaci.
Interiéry v japonském stylu - jaká zrcadla zvolit?
Protože interiéry v japonském stylu by měly být světlé a dobře osvětlené, hrají zrcadla důležitou roli. Jak všichni víme, světlo, ať už přirozené, nebo umělé, se od jejich povrchu odráží, což interiér dále rozjasňuje a dodává mu jedinečný lesk. Důležitý je tvar a design zrcadla a rámy by měly dodržovat pravidla tohoto typu uspořádání. Zrcadla v japonském stylu by měla být jednoduchá, bez zbytečných prvků. Které z nich se k sobě hodí? Zde je několik příkladů.
Obdélníkové zrcadlo ve zlatém, ale minimalistickém rámu bude v tomto trendu dobře fungovat.
Oválné zrcadlo s jednoduchým rámem rovněž ladí s liniemi, které tomuto stylu dominují.
Jemné LED podsvícení kulatého zrcadla dobře ladí s pastelovými barvami.
Zrcadlo s organickým tvarem se skvěle hodí k hledání inspirace v přírodě.
Sečteno a podtrženo - pro koho je Japandi styl určen?
Japonský styl je ideální pro každého, kdo hledá harmonii a klid v každodenním životě i ve svém prostoru, vizuálně uklizený a funkční prostor pro každodenní použití - prostor, v němž lze relaxovat, odpočívat a uklidňovat smysly, obklopený přírodními prvky a estetickými detaily. Jedná se o interiéry, které vyzařují jemnou eleganci bez přebytečných prvků. Upoutají pozornost, ale nevnucují se. Jsou kvintesencí krásy, symetrie a harmonie, stejně jako klidu a jednoduché, minimalistické skromnosti.
Doporučená zrcadla ve stylu Japandi:
Oválné zrcadlo v matném černém mdf rámu - ODYS - barva rámu dle vašeho výběru
Zprávy:

Zrcadla nad komodu — do obývacího pokoje i jiných místností
Komoda je obvykle spojována s ukládáním spodního prádla a drobného oblečení. Proto se stala oblíbeným prvkem vybavení ložnic. Avšak i v obývacím pokoji nachází široké využití jako nábytek na dokumenty, různé drobnosti nebo stolní prádlo.
Přečtěte si více
Quiet luxury styl v interiéru - trend a filozofie minimalismu a luxusu
Design interiéru se často provádí v určitém stylu. Některé jsou nadčasové, jiné se stávají populárními a módními nebo se čas od času vracejí do obliby. Některé jsou známé již dlouho, ale objevují se i nové trendy.
Přečtěte si více
Zrcadlo s poličkou - moderní nápad pro výzdobu interiéru
Vytvořit jedinečný a zároveň praktický prostor není snadný úkol. Často si musíme vybrat mezi tím, zda naše dekorace bude krásná, ale nepraktická, nebo zda bude praktická, ale pro nás ne úplně vhodná. Naštěstí existují moderní nápady, které náš problém řeší.
Přečtěte si více
Velké stojací zrcadlo – dekorativní prvek aranžování interiéru
Praktická výbava, funkční doplněk nebo nezbytný prvek - takto můžeme definovat užitečnou roli zrcadel v interiérech. Je tu však i jiná stránka, tedy čistě dekorativní funkce nebo kombinace obou aspektů, protože v tomto případě může jít ruku v ruce funkčnost s estetikou a v této dvojroli jistě skvěle poslouží velká stojící zrcadla.
Přečtěte si více
Zrcadlo do předsíně - praktický prvek interiéru nebo působivá dekorace?
Je zřejmé, že v předsíni by mělo být zrcadlo a to dostatečně velké. Zde kontrolujeme a vylepšujeme náš vzhled nebo dokončujeme přípravu před odchodem z domu. Není to ale tak, že se někdy soustředíme jen na tento praktický aspekt a roli zrcadla v předsíni?
Přečtěte si více
Křišťálová zrcadla – zda jsou ještě dostupné a co s nimi má společného sklo OptiWhite?
Nové, neustále se vyvíjející technologie, vynálezy a pokrok, stejně jako měnící se normy ochrany životního prostředí v každém oboru způsobily, že mnoho věcí v průběhu let změnilo svou podobu, vzhled a vlastnosti. Do této skupiny určitě patří i zrcadla.
Přečtěte si více
Zrcadla s kulatým nebo zlatým rámem - módní zrcadla 2023
V současné době můžeme pozorovat určitou zajímavou situaci, která se v interiérovém designu odehrává, a to klasiku a modernu, které jdou ruku v ruce a v některých stylech se dokonce mísí. Na jedné straně tu máme vintage styl, který se zaměřuje na návrat do starých časů, na straně druhé extrémně oblíbené moderní a minimalistické designy s jednoduchým aranžmá bez zástupu dekorací a styly, které ochotně...
Přečtěte si více
Komentáře (0)