ABC zrcadla - jak vypadá proces výroby zrcadel

Zrcadla v průběhu let

Pohled do zrcadla nikoho nepřekvapí, jsou dnes prakticky všude a již dávno se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Jsou však mnohem starší, než byste si mysleli. V době kamenné, kdy probíhala první etapa vývoje našeho druhu, lidé vyráběli primitivní zrcadla z leštěných kamenů. Jak však správně tušíte, neodrážely věrně realitu, a tak bylo rozhodnuto je dále vylepšovat a jejich vývoj trval řadu let. Ve starověku se začaly používat leštěné kovy jako bronz, olovo a stříbro a používaly se až do středověku, ale stále to nebyl požadovaný efekt. Kolem 13. století si začala získávat oblibu skleněná zrcadla, která se sice objevila v Římě v 1. století našeho letopočtu, ale tehdy nevzbuzovala tolik pozornosti a byla na dlouhá léta zapomenuta.

Zvláštním momentem v historii zrcadel bylo přidání slitin rtuti do zrcadel, což umožnilo vytvoření ještě průhlednějšího skla. Tato myšlenka začala v Benátkách a znamenala, že zrcadlo na jedné straně odráželo vše před sebou a na druhé straně fungovalo jako okno. Tak vznikla dnes známá benátská zrcadla, která těšila davy na francouzském dvoře v dobách Ludvíka XIV., díky němuž se Francie v 17. století do zrcadel zamilovala a převzala titul předního výrobce zrcadel. V té době byly velmi drahým doplňkem a ne každý si je mohl dovolit. Teprve časem, kdy se začala vyrábět sériově a ve velkém, se jejich cena stala dostupnější a samotná zrcadla se objevila ve všech domech a bytech.

Současná výroba zrcadel

Zrcadla mají tedy dlouhou historii a způsob jejich výroby se v průběhu let mnohokrát změnil a nyní vypadá úplně jinak. Dnešní zrcadla se vyrábějí především z plaveného skla, které musí mít dokonale hladký a nezkreslený povrch. Jakékoli nedokonalosti by mohly ovlivnit odražený obraz, takže by byl nespolehlivý. Suroviny použité k jeho výrobě se roztaví v peci a poté se rovnoměrně nalijí do hladkého povrchu, který se následně ochladí.

Když je příslušná skleněná tabule připravena, je omyta speciálními chemickými sloučeninami a poté je aplikován reflexní reflexní povlak. Nejčastěji se k tomu používá stříbro, ale můžete se setkat se zrcátky, ve kterých byl použit například chrom. Na závěr je na zrcadlo umístěna ochranná vrstva, v minulosti se k tomu používala měď a olovo, ale v dnešní době se od tohoto řešení z ekologických důvodů upouští. Proti poškození a stárnutí je dnes chrání speciální laky, které jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale prokazatelně mají velký vliv na pevnost zrcadel a zároveň je chrání před vlhkostí a vysokými teplotami.

Jednoduše řečeno, zrcadlo se skládá ze tří hlavních částí: ploché skleněné tabule, reflexního povlaku a dvojité ochranné vrstvy. Konečným výsledkem je zrcadlo v podobě, kterou známe dnes.

Naše zrcadla

Naše zrcadla mají sklo tloušťky 4mm, jsou evropské výroby, bez příměsí olova a mědi. Námi používané tabule jsou oproti často nabízenému standardu „levné čínské“ vyrobeny z vysoce kvalitní suroviny, rezignace na škodlivé materiály, jako je olovo, je nejen zprůhlednila, ale také propouštěla více světla a zaručovala věrnější reprodukce a odraz barev.

Modely dostupné v našem katalogu a modely na zakázku jsou vyráběny s velkou péčí z vysoce kvalitních materiálů a lze je vyrobit až do velikosti 200x300 cm, nebo v případě kulatých zrcadel: do průměru 200 cm. Díky tomu mohou vypadat skvěle na velkých stěnách a ve velkých otevřených prostorách, které se často vyskytují například v loftových a industriálních výzdobách.

Komentáře (0)

V tuto chvíli bez připomínek.

Nový komentář

Reagujete na komentář

Product added to compare.

Používáním našich webových stránek souhlasíte s používáním souborů cookie.
Podmínky ukládání nebo přístupu k souborům cookie můžete určit ve svém prohlížeči.