Nové, neustále se vyvíjející technologie, vynálezy a pokrok, stejně jako měnící se normy ochrany životního prostředí v každém oboru způsobily, že mnoho věcí v průběhu let změnilo svou podobu, vzhled a vlastnosti. Do této skupiny určitě patří i zrcadla. Jeden z druhů jsou křišťálová zrcadla, kdysi a někdy i dnes spojovaná s luxusem a jinými považovány za pozůstatek minulosti. Proč se to děje, co to vlastně je a zda si je vůbec můžete nyní koupit?

Skutečná křišťálová zrcadla je dnes velmi obtížné získat, pouze jako starožitnosti. V původní podobě se již prakticky nevyrábějí. Je to důsledek rozvoje technologií používaných ve sklářském průmyslu a také důsledek zaváděných směrnic na ochranu životního prostředí. To všechno vedlo ke změně materiálů a metod používaných k výrobě zrcadel. Vyvíjely se po staletí, od leštění kovů, přes olovnaté sklo až po moderní zrcadla float a zrcadlo OptiWhite.

Křišťálové zrcadlo

V dobách, kdy sklářské technologie nebyly tak rozvinuté jako dnes, se k úkosování a broušení křišťálového skla používaly brusné kameny. Bylo to však obtížné bez použití vhodného skla, které bylo jednodušší na zpracování a  obtížné bylo i získávání ozdobných úkosů. Ukázalo se, že takové je pravě olovnaté sklo, které obsahovalo od 18 % do dokonce 80 % oxidu olovnatého. Díky těmto sloučeninám bylo dosaženo lepšího indexu lomu světla a větší průhlednosti. Takové sklo, ze kterého se křišťálová zrcadla vyráběla, bylo průhledné a zároveň méně tvrdé.

Nevýhodou bylo, že olovnaté sklo se vyrábělo protahováním a válcováním za tepla, což mělo za následek jeho zvlněnou strukturu. Takto vyrobená zrcadla by tedy mohla odraz mírně ohnout. 

Navíc chybějící způsob ochrany dna proti vlhkosti způsobil, že spodní stříbrná vrstva a olovo byly zkorodované a na zrcadle se objevily tmavé skvrny. Největším problémem však byl vysoký obsah olova, které velmi škodilo lidem i životnímu prostředí.

Proto se v dnešní době změnila nejen technologie výroby skla. Přísné směrnice Evropské unie na ochranu životního prostředí zavedly vyloučení olova při výrobě zrcadel. To znamenalo, že zrcadla již nebyla tak působivá jako křišťálová. Obsah železa navíc způsobil nazelenalou barvu na okrajích a na povrchu.

V dnešní době se sklo float vyrábí naléváním roztaveného skla na cínovou lázeň a následným tepelným zpracováním na hladký povrch. Tak vznikají nejkvalitnější zrcadla se spodní vrstvou chráněnou proti vlhkosti. Zdánlivě bezbarvé float mají ve skutečnosti nazelenalý odstín.

Sklo OptiWhite - zrcadla

Společnost Pilkington byla první, která našla způsob, jak vybělit zrcadla a zbavit se nazelenalého odstínu. Vynalezla sklo se sníženým obsahem železa, co do značné míry eliminovalo zelenou barvu. Sklo s názvem OptiWhite umožnilo výrobu nástupce bílých křišťálových zrcadel. Toto sklo vynalezené společnosti Pilkington se stalo známkou nejčistších zrcadel současnosti. Vyrobeny ze skla s téměř dokonalou průhledností, se vyznačují velmi jasným odrazem.

Při této moderní technologii se na cínový povrch nalévá i roztavené sklo, což umožňuje dokonalou hladkost a eliminuje optické vady. OptiWhite má však snížený obsah železa a je zcela transparentní a bez jakéhokoli nazelenalého odstínu.

Postupně je následovali i další výrobci, kteří vyráběli své verze. Jedním z nich je sklo ClearVision od značky AGC. Zrcadla OptiWhite nebo ClearVision, známá také jako moderní křišťálová zrcadla, jsou jakousi jejich náhradou. Ty pravé se v dnešní době dají sehnat jen velmi těžko, můžete je najít hlavně na veletrzích a ve starožitnictvích.

Současná křišťálová zrcadla, tedy zkosená

Zrcadla OptiWhite jako alternativa ke starým křišťálovým zrcadlům také působí skvělým dojmem a vypadají stejně krásně. Zároveň se vyznačují mnohem lepší kvalitou, odolností, hladkostí a bezvadným vzhledem a technologie zpracování hran vytváří mnohem lepší a efektivnější možnosti. Moderní zařízení ze sklářského průmyslu může provádět nejsložitější zkosení.

Právě ve vztahu ke zkoseným zrcadlům se stále vědomě či omylem používá pojem křišťálová zrcadla také jako označení té nejlepší kvality. Zkosení způsobuje, že okraj zrcadla je níže než samotný povrch, což vytváří krásné vizuální efekty při odrazu světla. Proto se zkosená zrcadla často používají jako dekorativní prvek v interiérovém designu, i když si stále zachovávají svou základní funkci. Používají se proto v různých místnostech, v předsíni a často i jako koupelnová zrcadla. Lze je lepit na dlaždice, protože zkosení zajišťuje dobrou přilnavost k povrchu. Taková hladina vypadá, jako by bylo v zrcadlovém rámu. Umístěné v centrálním bodě obývacího pokoje bude jako dekorativní zrcadlo vizitkou celého domu či bytu.

Zrcadlo OptiWhite nebo float – které si vybrat?

Sklo OptiWhite je dražší alternativou standardního skla float, má však mnohem lepší vlastnosti. Stojí za to vědět, že ve srovnání s běžným sklem float se vyznačuje neutrálnější barvou skla a lepší propustností světla a průhledností. Dokonale propouští sluneční energii a zvýrazňuje hrany skla, což umožňuje získat světlé a prostorné interiéry. 

Poskytuje fenomenální a mnohem působivější vizuální efekty než v případě skla float. Jeho specifičnost také znamená, že zrcadlo OptiWhite nemá zmíněný nazelenalý odstín. Sklo se velmi snadno udržuje v čistotě a je velmi odolné. Lze je také kalit a laminovat, což umožňuje výrobu výrobků odolných vůči vnějším faktorům.

Jedinou nevýhodou oproti sklu float se zdá být vyšší cena. Výhod je však více, zvláště když si chcete pořídít zrcadlo, které vydrží roky. Zrcadlo OptiWhite lze zakoupit ve standardních velikostech nebo si můžete objednat sklo OptiWhite na míru.

Super bílá zrcadla

Jak vidíte, moderní křišťálové zrcadlo, tedy zrcadlo OptiWhite, je velmi dobrou alternativou k těm starým a skutečným křišťálovým zrcadlům. Není o nic méně působivé a atraktivní a kromě toho je také odolnější a mnohem kvalitnější. Přestože jsou dnes v módě zestárlá zrcadla navržená tak, aby vypadala jako křišťál se skvrnami, výhodou skla Optiwhite je absence tmavých skvrn. Díky tomu si můžete mnohem déle užívat jeho dokonalý a krásný vzhled a jasný odraz.

Dekorativní, praktické, na míru vyrobené, nástěnné nebo stojací zrcadlo ze skla OptiWhite dokonale nahradí to staré křišťálové. Alfaram nabízí stejně působivé hladiny ClearVision s podobnými vlastnostmi. Většina produktů nabízí možnost výběru typu zrcadlové plochy od standardní až po ClearVision.

Doporučená zrcadla ClearVision

Komentáře (0)

V tuto chvíli bez připomínek.

Nový komentář

Reagujete na komentář

Product added to compare.