Praktická výbava, funkční doplněk nebo nezbytný prvek - takto můžeme definovat užitečnou roli zrcadel v interiérech. Je tu však i jiná stránka, tedy čistě dekorativní funkce nebo kombinace obou aspektů, protože v tomto případě může jít ruku v ruce funkčnost s estetikou a v této dvojroli jistě skvěle poslouží velká stojící zrcadla. Jedná se o trochu jinou alternativu k závěsným zrcadlům, která je mnohem poutavější. Samotná stojící forma se vyznačuje svou formou. Pokud má zrcadlo i dekorativní prvky, získáme dekorativní prvek zařízení a interiéru, který se liší od běžných vzorů. Taková aranžování se stanou atraktivnějšími a samotné stojací zrcadlo na rozdíl od vzhledu dodá prostoru výjimečnou lehkost.

Působivý prvek aranžování interiéru

Proč se vyplatí ustoupit od závěsné klasiky a jaké možnosti uspořádání nabízejí stojací zrcadla? Pokusíme se Vám poradit, jak je co nejlépe využít, aby interiéry bytů a domů vynikly originálním designem a mimořádnou estetikou.

Samozřejmě hodně záleží na modelu a vzhledu takového zrcadla. Je to jednoduchá tabule, má zajímavý tvar, je tam jednoduchý nebo ozdobný rám, existují ozdobné doplňky jako jsou sloupky. Zrcadla však stále nabízejí mnohem více svobody než tradiční. Volné místo na stěně je obvykle přiděleno a použito k zavěšení. Ty stojící stačí umístit na vybrané místo a veškerou práci udělají svým jedinečným vzhledem a především formou a trochu jiným využitím. Jsou velmi stylové, ale stále funkční.

Nástěnné či stojací?

Odhlédneme-li od praktických aspektů, vyplatí se postarat o vzhled, design a dekorativní charakter místností. Právě stojací zrcadla v interiéru vypadají úplně jinak než závěsná klasická forma. Samy o sobě vypadají mnohem krásněji - už to není to ploché zařízení splývající s pozadím, tedy se stěnou. Nejsou v jedné rovině se stěnou, i když stojí vedle ní. Zdá se, že vstupují do interiéru a přinášejí zcela jinou perspektivu vidění prostoru včetně reflexe, tedy používání a umísťování různých předmětů, které se budou odrážet na povrchu. To může být zcela odlišné uspořádání od běžných vzorů, které mění charakter interiéru.

Strukturální dekorace

Závěsná zrcadla sice mohou být velmi dekorativní a jejich lesk a to, co se odráží na povrchu, dává prostoru určitou hloubku, ale pouze stojací verze jej umocňuje. Dodává interiérům větší dynamiku, ale zároveň určitou lehkost a vzdušnost. Jen tak stojí, jen kolem něj procházíte a zároveň se stává téměř zásadním a konstrukčním prvkem celé úpravy. Je to jako hrát si s jeho formou jako s 3D efektem. Denní světlo se také bude od takového zrcadla odrážet zcela jiným způsobem, čímž vznikne efektní hra šerosvitu. Lze jej také zdůraznit správně umístěným nebo nasměrovaným umělým osvětlením nebo naopak umístit zrcadlo tak, aby jeho umístění odpovídalo stávajícím světelným bodům, ale také vůči oknům. Díky odrazu přirozeného světla a jeho vhodnému nasměrování můžete interiér opticky zvětšit a prosvětlit.

Přitom takové zrcadlo ve světlé místnosti umístěné u zdi s oknem a vzdušnými závěsy okamžitě připomene středomořskou atmosféru. Umístěné diagonálně, dokonce i v rohu, krásně vyplní prostor a mírně změní plochou a geometrickou perspektivu. Když však mluvíme o stylech a liniích, musíte zvážit, co je třeba vzít v úvahu při výběru takových zrcadel.

Zrcadlo v rámu či bez?

Jak vybrat stojací a vysoká zrcadla zejména proto, že je lze do zařízení přidat kdykoli a ne ve fázi návrhu nebo renovace? Samozřejmě se vždy vyplatí vybrat něco, co odpovídá stylu použitému v dekoru a aranžování, ať už plánované nebo již existující. Jednodušší modely bez rámu budou dobře fungovat v moderních a minimalistických interiérech. Sem se bude hodit i malý rámeček v odpovídající barvě. Podobně jsou na tom zrcadla se sloupky, která také dobře zapadnou do oblíbeného loftu a industriálního stylu. I když ve světlejší a světlé verzi se sloupky, je to perfektní volba pro provensálský styl. Rám je nejjednodušší způsob, jak přizpůsobit zrcadlo aranžování. Tyto jednoduché, dřevěné nebo pastelové ladí s módními skandinávskými, ale i středomořskými a hamptonskými interiéry, ale i klasickými. O něco dekorativnější, hřejivější a barevnější budou dobře fungovat v boho, vintage a dokonce i retro stylu. Bohatě zdobené budou vypadat luxusně a okouzlující, ale také ve stylu art deco.

Tvar stojícího zrcadla nejlépe ladí s liniemi procházejícími interiérem - rovné do rovných a oválné do oválných. Sice to může být také tvarem odlišné od nich, ale objevuje se v několika dalších doplňcích. Módní organické tvary, v závislosti na nastavení, budou dobře fungovat v moderních i klasičtějších aranžováních.

Velká stojací zrcadla – jak vybírat?

Do jakých místností se velká zrcadla nejlépe hodí? Samozřejmě se hodí v předsíni a ložnici, ale také v obývacím pokoji a dokonce i v koupelně. Je třeba zdůraznit, že základním kritériem je zde velikost místnosti. Obecně platí, že taková zrcadla fungují lépe ve velkých prostorách. Větší prostory poskytují více možností uspořádání pro jejich využití. V malých místnostech mohou zabírat příliš mnoho místa a někdy dokonce překážet.

Například v úzké předsíni je snadné se o ně zachytit a tím je převrátit. Může se to zdát jako maličkost, ale v praxi je to velmi důležité, zvláště když spěcháme. Přestože je velká plocha užitečná pro prohlížení před odchodem z domu, je lepší zvolit závěsnou verzi. Pokud je předsíň velká, můžete úspěšně použít vysoké stojací zrcadlo. Bude to nejen praktický, ale i poutavý prvek; navíc prosvětlí prostor, zejména pokud se světlo odráží v povrchu. Totéž platí pro velké koupelny, které jsou někdy dokonce koupalištěm. Zrcadlo na stěně vedle volně stojící vany dodá interiéru ještě luxusnější ráz. V malých koupelnách se většinou počítá každý centimetr, takže lepším řešením bude tradiční nástěnné zrcadlo.

Dekorace na rozdíl od jiných

Zatímco v koupelně je nezbytné a v předsíni velmi užitečné, v ložnici je zrcadlo jistě skvělým pomocníkem, zejména při výběru šatní skříně. Pokud je ložnice dostatečně velká, vyplatí se používat stojací modely. Lehkost, kterou do interiéru vnesou, jistě dobře poslouží v místnosti určené pro klidnou relaxaci. Vytvoří atmosférickou atmosféru, která Vám pomůže relaxovat po dlouhém dni. Také ve velké šatní skříni budou stojící modely dokonale doplňovat prostor a vytvářet tematické uspořádání.

Zrcadlo v obývacím pokoji se zdá být samozřejmou, ale stále oblíbenější volbou zejména po dekorativní stránce. Zde bude stojací verze perfektní, pokud pro ni bude dostatek místa. Dekorativní forma doplní uspořádání celé místnosti, tvoří její elementární a jasně viditelnou část. Je to skoro kus nábytku, ne jen panel visící na zdi. Proto takové zrcadlo v obývacím pokoji úspěšně zvýrazní prostor svou vznešenou krásou a neobvyklou formou. Do obývacího pokoje se vyplatí zvolit dekorativní zrcadla, ať už s rámem nebo jinými prvky, které efektně zvýrazní dekorativní charakter.

Stojací zrcadlo v aranžování

Tento typ zrcadel v interiérech může mít dvě formy. Jedním je sklo opřené o zeď, druhým je zrcadlo se základní konstrukcí, které stojí samostatně. První verze se může zdát jako nedokončené uspořádání, jako by někdo nestihl panel pověsit a rychle ho postavil ke zdi. Díky takovým zdánlivě nedbalým řešením však můžete vytvořit nezvyklý prostor podobně jako u dalšího triku používaného v aranžování. Plédy nebo přikrývky se často umisťují na pohovky nebo křesla - nesložené, neúhledně rozložené, ale zdánlivě ledabyle pohozené. Na první pohled to vypadá jako trochu nepořádek, ale to je zcela záměrné, především díky barvě a struktuře. Takový koberec má barvu opakující se v několika dalších doplňcích a textiliích, díky čemuž působí jako ucelené a plánované aranžování. Podobně působivým doplňkem dekoru může být i zdánlivě nedbale umístěné zrcadlo umístěné u zdi, ve vhodně zvolené celkové kompozici.

Asi největší výhodou velkých stojacích zrcadel, ať už těch u stěny nebo s podstavcem, je však to, že je lze kdykoli a na jakékoli místo přemístit. Bez vrtání, odlepování nebo velkých renovací můžete udělat malou, ale rychlou změnu v aranžování. Proto byste si měli pamatovat, že nejen přesun zrcadla na jiné místo jej může změnit. Důležité je také to, co se v něm odráží - doplňky, dekorace, obrazy a hrnkové květiny. Odraz v povrchu je často doplňkovým dekorativním prvkem. Pohyb zrcadla tedy může v jistém smyslu změnit perspektivu celé místnosti.

Velké zrcadlo, velký efekt

Jak vidíte, velká stojací zrcadla mají spoustu výhod a vlastností, které tradiční modely ne vždy mají. Vyplatí se takovými netradičními a dekorativními řešeními prostor změnit a dát mu úplně jiný rozměr a charakter. Vytvoříte interiéry, které vyzařují výjimečnou krásu a dokonce Vás zvou k pobytu a příjemnému trávení času v neobyčejném prostředí.

Zprávy:

Komentáře (0)

V tuto chvíli bez připomínek.

Nový komentář

Reagujete na komentář

Product added to compare.